Strona główna Choroby Problem z nietrzymaniem moczu – co robić?

Problem z nietrzymaniem moczu – co robić?

1063
0

Podczas codziennych czynności zdarza ci się nietrzymanie moczu, jednak wstydzisz się iść z tym do lekarza? Zupełnie niepotrzebnie. Problem ten dotyka miliony osób – rozpoczęcie leczenia pozwoli skutecznie rozprawić się z kłopotliwymi sytuacjami. Czasem konieczna jest też zmiana stylu życia.

Nietrzymanie moczu (NTM) to nie przypadłość – to choroba, która wymaga leczenia. Dotyka głównie kobiety. Statystycznie na NTM cierpi co ósma kobieta do 39 roku życia, co druga – po menopauzie. Mimo iż problem ten jest powszechny, większość pacjentek nie chce o nim powiedzieć nawet lekarzowi. Tymczasem nietrzymanie moczu można (i trzeba!) skutecznie leczyć.

Przyczyny nietrzymania moczu

Najczęściej odpowiedzialnym za nietrzymanie moczu jest spadek hormonów płciowych, mający miejsce po 45. roku życia. Wyróżnia się jednak wiele czynników sprzyjających, takich jak otyłość, palenie papierosów, częste zaparcia, zapalenia pęcherza, ciąże i porody, szczególnie porody zabiegowe, wysoka masa urodzeniowa dzieci czy obniżenie narządów płciowych.

Na nietrzymanie moczu często chorują osoby z cukrzycą, chorobą Parkinsona, chorobą Alzheimera, demencją starczą czy stwardnieniem rozsianym. Chorobę NTM czasem wywołuje przewlekły kaszel. Czasem problem ten dotyka osoby o nieprawidłowej kontroli nerwowej.

Nietrzymanie moczu – jak sobie radzić

Specjaliści wyróżniają trzy rodzaje NTM: wysiłkowe nietrzymanie moczu, naglące nietrzymanie moczu oraz nietrzymanie moczu z przepełnienia. Najczęściej mamy do czynienia z wysiłkowym nietrzymaniem moczu. Problem pojawia się np. przy podnoszeniu ciężkich przedmiotów, aktywności fizycznej, kaszlu, kichaniu, a nawet wstawaniu z krzesła. Naglące nietrzymanie moczu pojawia się nagle i nie jest możliwe do przewidzenia – kobieta nie jest w stanie nad nim zapanować i następuje wyciek moczu. W zależności od zaawansowania choroby, może to być kilka kropel lub nawet cała zawartość pęcherza.

Z nietrzymaniem moczu o niewielkim nasileniu można walczyć przede wszystkim poprzez zmianę stylu życia. Jednak poradzenie sobie z otyłością, leczenie cukrzycy czy problemów neurologicznych wymaga konsultacji lekarskiej. Niezależnie więc od zaawansowania i przyczyny choroby, niezbędne jest wsparcie specjalisty. Z pewnością prawidłowej kontroli sprzyja m.in. ćwiczenie mięśni dna miednicy, ograniczenie picia kawy i wprowadzenie zdrowej diety. Częstym błędem popełnianym przy NTM jest zmniejszenie ilości przyjmowanych płynów. Nie rozwiąże to problemu, a wręcz go pogłębi – niedostateczne nawodnienie osłabi cały organizm. Osoba cierpiąca na nietrzymanie moczy powinna wypijać 1,5-2 litry płynu dziennie, najlepiej wody.

Leczenie NTM

Zmiana stylu życia może pomóc, jednak zwykle nie wystarczy do skutecznego poradzenia sobie z problemem nietrzymania moczu. Konieczne jest zastosowanie leków działających przez całą dobę. W leczeniu NTM stosuje się też rehabilitację mięśnia dna miednicy poprzez elektrostymulację, ćwiczenia przy zastosowaniu specjalistycznej aparatury, a w przypadku znacznego nasilenia choroby – zabieg chirurgiczny.