Strona główna Bez kategorii Najskuteczniejsze metody antykoncepcji

Najskuteczniejsze metody antykoncepcji

2123
0

Lęk przed niechcianą ciążą może skutecznie zniszczyć radość z seksu. Dlatego właśnie wymyślono antykoncepcję. Wyróżnia się jej cztery rodzaje – naturalną, mechaniczną, chemiczną i hormonalną. Różnią się one sposobem przyjmowania, wygodą, ale przede wszystkim skutecznością.

Antykoncepcja dawno przestała być tematem tabu. W dzisiejszych czasach trudno znaleźć parę, która przynajmniej przez jakiś czas nie stosowałaby jednego z jej rodzajów. Skuteczna ochrona przed niechcianą ciążą jest bowiem niezbędna, jeśli seks ma sprawiać obu stronom przyjemność, a radość z intymnych zbliżeń była odczuwana w pełni.

Rodzaje antykoncepcji

Metody zapobiegania ciąży dzielą się na naturalne, mechaniczne, chemiczne i hormonalne. Obecnie mamy dostęp do każdej z nich. Różnią się między sobą przede wszystkim skutecznością, wygodą oraz stopniem ingerencji w kobiecy organizm. Nie każda metoda może być stosowana przez każdą kobietę. Wybór metody antykoncepcyjnej powinien uwzględniać wiek kobiety, jej potrzeby, stan zdrowia, częstotliwość zbliżeń, a także przekonania oraz indywidualne preferencje.

Naturalne metody antykoncepcji

Całkowicie darmowe i w żadne sposób nie ingerujące w kobiecy organizm, są jednak najmniej skuteczne. To naturalne metody antykoncepcji. Najbardziej znaną jest kalendarzyk małżeński – wyznaczenie dni płodnych poprzez dokonanie odpowiednich wyliczeń w cyklu miesiączkowym. Inne to metoda termiczna polegająca na mierzeniu temperatury ciała, metoda objawowo-termiczna uwzględniająca oprócz temperatury także np. wygląd śluzu z szyjki macicy. Ze względu na dużą zmienność kobiecego cyklu, metody naturalne często zawodzą. Zaleca się ich stosowanie raczej w planowaniu ciąży, niż jako sposób na jej uniknięcie.

Mechaniczne metody antykoncepcji

Jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji polegaja na stworzeniu fizycznej bariery uniemożliwiającej plemnikom dotarcie do komórki jajowej. Najbardziej znane mechaniczne metody antykoncepcji to oczywiście prezerwatywy. Na rynku dostępne są także wkładki domaciczne, kapturki naszyjkowe i błony pochwowe. Ich zaletą, oprócz wysokiej skuteczności, jest też brak ingerencji w układ krzepnięcia i płodność. Dodatkowo chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową.

Chemiczne metody antykoncepcji

Mało popularne, stanowią jednak wygodną alternatywę dla innych metod antykoncepcji – metody chemiczne to m.in. żele i kremy plemnikobójcze, globulki i pianki antykoncepcyjne czy gąbki dopochwowe. Ich działanie polega na paraliżowaniu plemników, ograniczaniu ich żywotności oraz zagęszczenie śluzu szyjkowego. Chemiczne metody antykoncepcji są stosunkowo skuteczne, mają jednak pewne wady. Przede wszystkim sprzyjają występowaniu infekcji pochwy, mogą uczulać, a sama aplikacja może być dla partnerów mało komfortowa.

Hormonalne metody antykoncepcji

Według wskaźnika Pearla najskuteczniejsza metoda antykoncepcji to ta ingerująca w gospodarkę hormonalną kobiety. Przyjmowanie w małych dawkach estrogenów i gestagenów blokuje owulację oraz zmienia błonę śluzową macicy w taki sposób, aby nie mogą ona „przyjać” zapłodnionej komórki. Hormonalna antykoncepcja przyjmuje formę pigułek, zastrzyków, plastrów, implantów, a także pigułek „Po”. Rodzaj preparatu powinien być zawsze uzgodniony z lekarzem, który weźmie pod uwagę m.in. wiek kobiety, jej stan zdrowia i inne czynniki. Antykoncepcja hormonalna jest przede wszystkim skuteczna i wygodna. W wielu przypadkach pozwala też m.in. uregulować nieregularne cykle miesiączkowe.