Site icon Potencja, Zdrowie, Odchudzanie, Diety, Psychologia – Aptekamezczyzny.pl

Jak wybielić zęby domowymi sposobami

Nie zawsze mamy wpływ na kolor naszych zębów – w grę wchodzą bowiem m.in. czynniki genetyczne. Jednak każdy może wiele zrobić, aby jego uzębienie wyglądało atrakcyjnie. Najważniejsza jest higiena i regularne wizyty u dentysty. Zęby można też wybielać domowymi sposobami, m.in. stosując sproszkowaną kurkumę.

Piękny uśmiech z szeregiem równych, śnieżnobiałych zębów – to marzenie wielu z nas. Niestety, niewielu dysponuje takimi funduszami, jak filmowe gwiazdy, które mogą sobie pozwolić na kosztowne zabiegi wybielające. Nasze zęby nie są idealne. Nawet te zadbane, regularnie czyszczone i kontrolowane przez stomatologa, rzadko przypominają takie z pierwszych stron gazet. Istnieje jednak sporo sposobów na wybielenie zębów.

Pokaż mi ząb, a powiem ci, kim jesteś

Uśmiech to wizytówka człowieka. Jeśli jest piękny i błyszczący, ułatwia znalezienie pracy, kontakty z klientami, a także codzienne relacje międzyludzkie. Trzeba jednak przyznać, iż kolor uzębienia nie zawsze świadczy o jego stanie zdrowia. Nawet osoby dbające o higienę mogą mieć zęby o żółtym zabarwieniu, ze skłonnością do gromadzenia się nieestetycznego osadu – w grę wchodzą bowiem czynniki genetyczne. Ludzkie kości nie są śnieżnobiałe, przeciwnie – czym mocniejsza kość, tym jej zabarwienie będzie ciemniejsze.

Oczywiście nie oznacza to, iż nie istnieją żadne sposoby na zmianę koloru uzębienia. Przed zastosowaniem jakichkolwiek środków wybielających należy pamiętać, iż najważniejsze są higiena i regularne wizyty u dentysty. Zęby należy myć wysokiej jakości pastami i specjalnie wyprofilowanymi szczoteczkami, które nie tylko dokładnie czyszczą, ale też polerują powierzchnię zęba. Szczotka i pasta to jednak za mało – koniecznie trzeba też pamiętać o czyszczeniu przestrzeni międzyzębowej za pomocą nici dentystycznej.

Domowe sposoby na wybielenie zębów

Zanim sięgniemy po chemiczne preparaty – żele, paski wybielające itp., warto wypróbować domowe sposoby na wybielenie zębów. Wśród produktów obecnych w naszych kuchniach, które działają wybielająco, można wymienić chociażby kurkumę. Efekt wybielający uzyskamy, dodając ją w postaci proszku do pasty do zębów i stosując taką mieszankę dwa razy w tygodniu. Można też samodzielnie wykonać miksturę do mycia zębów – do łyżki oleju kokosowego dodajemy łyżkę sproszkowanej kurkumy oraz dwie krople olejku eterycznego z mięty. Już po kilku dniach zobaczymy istotną różnicę.

Popularną metodą wybielania zębów jest też stosowanie sody oczyszczonej. Sposób ten, choć skuteczny, nie jest jednak polecany – na dłużą metę może bowiem spowodować więcej szkody niż pożytku. Soda oczyszczona wprawdzie usuwa osad z zębów, jednak dzieje się to poprzez ścieranie z zębów szkliwa. Metoda ta może być stosowana tylko przez krótki czas, istnieje bowiem ryzyko powstania nadwrażliwości zębów i uszkodzenia szkliwa.

Jedzenie na wybielenie

Kawa, herbata, soki owocowe, papierosy – wszystkie powodują przebarwienia na zębach. Należy więc je ograniczyć lub całkowicie z nich zrezygnować, a jeśli nie chcemy tego zrobić – pamiętać o myciu zębów po każdej filiżance kawy czy szklance soku marchwiowego. Istnieje jednak grupa owoców, których jedzenie wpływa korzystnie na biel zębów – są to m.in. ananas, truskawka, banany i wszelkie cytrusy.

Exit mobile version