Strona główna Choroby Jak rozpoznać wczesne objawy cukrzycy typu II

Jak rozpoznać wczesne objawy cukrzycy typu II

1764
0

Wzmożone pragnienie, wielomocz, osłabienie i zmęczenie, ale też otyłość brzuszna, a u mężczyzn impotencja – to tylko niektóre z objawów podstępnej choroby, jaką jest cukrzyca. Wczesne rozpoznanie i rozpoczęcie leczenia pozwala uniknąć wielu poważnych powikłań.

Cukrzyca to podstępna, niebezpieczna choroba, która – nieleczona – prowadzi m.in. do uszkodzenia narządów wewnętrznych. Najczęściej niestety to właśnie one jako pierwsze dają o sobie znać – chory dopiero po pojawieniu się niepokojących dolegliwości decyduje się na wykonanie badania poziomu cukru, a co za tym idzie odkrywa rozwijającą się chorobę. Pierwsze objawy cukrzycy pojawiają się jednak dużo wcześniej – czym szybciej chory podda się leczeniu, tym mniejsze ryzyko wystąpienia poważnych powikłań.

Pierwsze objawy cukrzycy

Cukrzyca typu II rozwija się najczęściej u osób po 40. roku życia zmagających się z otyłością lub znaczną nadwagą. Dotyczy to nawet 85% zachorowań. Charakterystycznym objawem cukrzycy typu II jest otyłość brzuszna. Oczywiście nie zawsze świadczy ona o rozwijającej się chorobie – należy jednak pamiętać, iż osoby noszące wiele zbędnych kilogramów są o wiele bardziej narażone na różne choroby, powinny więc wykonywać regularne badania.

Niestety, rozwój cukrzycy przez długi czas przebiega bezobjawowo. Pojawiają się jednak charakterystyczne dolegliwości, które powinny skłonić chorego do wizyty u lekarza. Wśród objawów osmotycznych wymienić można wzmożone pragnienie, potrzebę częstego oddawania moczu – także w nocy, ogólne zmęczenie i osłabienie, zaburzenia widzenia. Niepokojące są również nawracające zakażenia bakteryjne i grzybiczne, m.in. układu moczowego. Charakterystycznym objawem cukrzycy jest też nieprzyjemny zapach moczu – spowodowane jest to dużą ilością ciał ketonowych wydalanych z moczem, przez które nabiera on kwaśnego odczynu, a co za tym idzie ostrego zapachu.

Nieoczywiste objawy cukrzycy

Wyróżnia się także grupę objawów, które same w sobie nie muszą wskazywać na rozwój cukrzycy. Jednak ich występowanie zawsze powinno skłonić do wizyty u lekarza. Wśród takich objawów można wymienić m.in. częste bóle głowy, pogorszenie wzroku, wzmożone łaknienie, nadmierną potliwość, mrowienie kończyn, powolne gojenie się ran, a także stany depresyjne.

U mężczyzn objawem rozwijającej się cukrzycy typu II jest impotencja. Problemy z osiągnięciem i utrzymaniem wzwodu ma zdecydowana większość cukrzyków. Niezależnie od przyczyny, zaburzenia erekcji zawsze wymagają konsultacji lekarskiej. Jeśli spowodowane są rozwijającą się cukrzycą, konieczne jest wdrożenie odpowiedniego leczenia. Mężczyznom chorym na cukrzycę zmagającym się z problemami z potencją przepisuje się leki zawierające np. sildenafil. Lekiem takim jest m.in. Kamagra – nowoczesny lek na potencję, bezpieczny dla diabetyków. Kamagra blokuje enzym hamujący erekcję i jednocześnie rozszerza naczynia krwionośne prącia, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie satysfakcjonującej erekcji. Wczesne rozpoznanie cukrzycy i rozpoczęcie leczenia pozwoli mężczyźnie przynajmniej w pewnym stopniu powrócić do formy, a już na pewno odzyskać sprawność seksualną.