Zaburzenia seksualne mogą mieć wiele różnych przyczyn. Jedną z nich jest stosowanie określonych leków, np. na nadciśnienie, na obniżenie poziomu cholesterolu we krwi czy depresję. Często wystarczy poprosić lekarza o zmianę leku. Jeśli nie jest to możliwe, warto sięgnąć po leki na potencję, np. Kamagrę. Decyzja ta powinna być jednak poprzedzona konsultacją z lekarzem.
Seksualność jest bardzo ważną dziedziną ludzkiego życia. Niepowodzenia w tym zakresie mogą powodować frustrację, poczucie winy i niedopisania, przygnębienie, a nawet gniew. Długotrwałe nierozładowanie napięcia seksualnego wpływa na poczucie rozdrażnienia, zwiększa nerwowość, skłonność do nałogów, a nawet depresji. Na poziom naszego libido, pożądania, zdolność osiągnięcia erekcji i orgazmu mogą mieć wpływ leki, które przyjmujemy. Czasem wystarczy zmiana stosowanych farmaceutyków na inne, by znacznie poprawić jakość swojego życia seksualnego.
Dysfunkcje seksualne a choroby układu krążenia
W nadciśnieniu tętniczym, chorobie wieńcowej czy arytmii serca stosowanie leków jest niezbędne, by organizm funkcjonował prawidłowo, a zaburzenia nie stanowiły zagrożenia dla zdrowia i życia pacjenta. Niestety, bardzo częstym efektem ubocznym stosowania tych leków są zaburzenia pożądania, erekcji i ejakulacji.
Lekami wpływającymi negatywnie na naszą seksualność są m.in. beta-blokery, np. propranolol, bisoprolol, atenolol, metoprolol czy labetolol. Wśród leków antyarytmicznych działanie takie wykazują amiodaron oraz dizopiramid. Niekorzystny wpływ mogą też mieć środki stosowane w celu eliminowania źródła choroby, np. obniżające poziom cholesterolu we krwi gemfibrozil, bezafibrat i fenofibrat, czy chociażby moczopędne diuretyki tiazydowe i spironolakton.
Dysfunkcje seksualne a depresja
Negatywny wpływ na życie seksualne pacjenta ma wiele leków przeciwdepresyjnych i przeciwpsychotycznych. Takie niekorzystne działanie zgłaszało wielu pacjentów przyjmujących leki z grupy SSRI, takie jak citalopram, fluoksetyna, sertralina, escitalopram, fluwoksamina czy paroksetyna, a także SNRI – wenlafaksyna, milnacipran czy duloksetyna. Problemy z erekcją, ejakulacją oraz zaburzenia pożądania występują także przy stosowaniu trójcyklicznych leków przeciwdepresyjnych, takich jak klomipramina, amitryptylina czy opipramol.
Negatywny wpływ na seksualność wykazują także niektóre klasyczne leki przeciwpsychotyczne, takie jak haloperidol czy chlorpromazyna. Wśród leków nowej generacji za niekorzystne uznaje się przede wszystkim amisulpryd oraz risperidon.
Leczyć się i współżyć
Samodzielne odstawienie tych ważnych leków nie jest dobrym rozwiązaniem. O pojawiających się dysfunkcjach seksualnych warto jednak powiedzieć lekarzowi. Często wystarczy po prostu zmienić lek na inny, by całkowicie pozbyć się problemu. Większość wymienionych powyżej farmaceutyków można też stosować łącznie z lekami na potencję, takimi jak np. Kamagra.
Leki na potencję zawierające sildenafil jako składnik aktywny nie wchodzą w negatywne reakcje z większością innych dostępnych leków. Jednak ich przyjmowanie powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem prowadzącym. Dotyczy to w szczególności środków przyjmowanych przy chorobach układu krążenia. Kamagry nie mogą stosować m.in. pacjenci przyjmujący donory tlenku azotu. W większości przypadków mężczyzna może jednak stosować ten lek. Warto to zrobić. Poprawa jakości życia seksualnego wpływa nie tylko na samopoczucie, ale też na zdrowie całego organizmu.