Strona główna Choroby Co oznacza ból kolana?

Co oznacza ból kolana?

1183
0

Kolana mogą boleć nawet małe dzieci. Wtedy jednak najczęściej są to objawy prawidłowego wzrostu. U dorosłych nie jest już tak różowo. Przyczyny bólu stawów kolanowych mogą być bardzo różne. Uraz, skręcenie, zwyrodnienia czy przeciążenie to te najczęściej występujące.

Staw kolanowy jest jednym z najbardziej przeciążonych stawów w całym ciele człowieka. Używany przez większość doby, obciążony kilogramami, zmagający się z nieprawidłowościami związanymi z wadami postawy i niewłaściwym chodem, podatny na kontuzje – wszystko to sprawia, iż ból kolana może dopaść każdego. Z jego powodu cierpią nie tylko emeryci i sportowcy, ale też osoby pracujące fizycznie i te, które niewiele się ruszają.

Przyczyny bólu kolan

Bóle kolan objawiają się w bardzo różny sposób. Czasem przyczyna jest oczywista – pamiętamy bliskie spotkanie kolana ze śliskim lodem zimą lub nienaturalną pozycję, jaką nasza noga przybrała podczas gry w piłkę. Czasem jednak ból pojawia się znienacka, pozornie bez konkretnej przyczyny. Zasadniczo istnieje kilka źródeł bólu kolan: urazy, zwyrodnienia, choroby reumatyczne, przeciążenia, skręcenia, a także różnego rodzaju choroby związane z wadami kończyn dolnych czy chociażby występowaniem torbieli pod kolanem. Dolegliwości tych nigdy nie wolno lekceważyć – gdy się pojawiają, w większości przypadków wymagają konsultacji lekarskiej.

Ból tępy, nasilający się przy poruszaniu

Głęboki, tępy ból pojawiający się przy poruszaniu chorą nogą to najczęściej objaw urazu. Niekoniecznie muszą to być poważne uszkodzenia – często ulegają one samoistnemu wyleczeniu. Jeśli ból jest umiarkowany, być może wystarczy odpocząć i chwilowo zrezygnować z aktywności. Jeśli jednak obok bólu pojawia się opuchlizna, wysięk, zsinienie i zniekształcenie stawu, należy udać się do lekarza.

Ból i poczucie niestabilności

Skręcenie kolana objawia się bólem, także tylnej strony kolana. Pojawia się płyn w stawie i uczucie niepewności podczas stawiania kroków. Ze skręceniem zazwyczaj mamy do czynienia przy upadkach i niedostosowaniu aktywności fizycznej do kondycji. Jeśli po odpoczynku i zastosowaniu zimnych okładów ból nie mija, należy udać się do lekarza.

Ból podczas ruchu, trzeszczenie, uczucie sztywności

Zwyrodnienia stawów to dolegliwość, która dotyka przede wszystkim osoby starsze. Jednak w wyniku różnych nieprawidłowości, wad postawy, otyłości itp. mogą pojawić się nawet wcześniej. Przyczyną tego rodzaju bólu jest rozmiękanie, wycieranie i pękanie chrząstki stawowej. Oprócz bólu w czasie poruszania, pojawia się uczucie sztywności po dłuższym bezruchu, problem ze swobodnym wyprostowaniem nogi, ograniczenia ruchomości, obrzęk itp. Pojawienie się takich objawów wymaga wizyty u lekarza ortopedy.

Ból, dyskomfort, stan zapalny

Dolegliwości ze strony stawów kolanowych mogą też pojawiać się przy przeciążeniu. Niekoniecznie musi być ono związane z aktywnością fizyczną – z jego powodu cierpią też m.in. osoby otyłe i kobiety w ciąży. Pojawia się dyskomfort, ograniczona ruchomość, ból i stan zapalny. Konieczny jest odpoczynek i zastosowanie leków oraz maści. Warto też wprowadzić ćwiczenia wzmacniające, lecz nie obciążające stawów kolanowych (np. basen, rower). Nawracające bóle wymagają konsultacji lekarskiej.