Strona główna Choroby Co dzieje się z organizmem, gdy pijesz zbyt mało wody?

Co dzieje się z organizmem, gdy pijesz zbyt mało wody?

1082
0

Dolegliwości żołądkowe, nadciśnienie, bóle stawów – to tylko niektóre sygnały wysyłane przez odwodniony organizm. Jeśli szybko nie uzupełnisz niedoborów, szkody mogą być nieodwracalne. Sprawdź, dlaczego to takie ważne, by pić dużo wody.

O korzyściach z picia minimum 1,5 litra wody dziennie słyszymy z każdej strony. Lekarze i dietetycy alarmują, że pijemy zbyt mało i nie to, co trzeba. Tymczasem organizm nieprzyzwyczajony do picia wody zdaje się po prostu jej nie domaga

. Pragnienie nierzadko odczytujemy mylnie jako głód, w rezultacie jemy zbyt dużo i tyjemy. Aby przekonać samego siebie do narzucenia sobie samodyscypliny w zakresie picia wody, poznajmy zatem skutki zaniedbań w tym zakresie.

Organizm szuka rezerw

Wyobraź sobie piękny ogród, w którym rośnie mnóstwo kwiatów, drzew i krzewów. Zainstalowano w nim system nawadniający, którego zadaniem jest utrzymywać wszystkie rośliny w dobrej kondycji. Co stanie się, gdy ten system nie otrzyma wystarczającej ilości wody do nawodniania ogrodu? Część roślin z pewnością na tym ucierpi. Podobnie jest z naszym organizmem. Gdy ilość wypijanej przez nas wody jest zbyt mała, organizm przestawia się na tryb racjonalizowania zasobów. W rezultacie nawadnia i odżywia narządy najbardziej istotne dla życia – serce, płuca, mózg, wątrobę i nerki. Pozostałe cierpią w wyniku braku wody – przede wszystkim skóra, przewód pokarmowy i stawy.

Nadciśnienie tętnicze

Odwodniony organizm nigdy nie wyśle nam oczywistego sygnału świadczącego o swoim stanie. Pojawią się za to poważne problemy zdrowotne, których związku z brakiem wody moglibyśmy nawet nie podejrzewa

. Jednym z pierwszych objawów odwodnienia jest nadciśnienie tętnicze krwi. Dzieje się tak, ponieważ organizm zmniejsza przepływ krwi do „mniej ważnych” narządów. Gdy ilość wody w organizmie zostanie uzupełniona, zawężone naczynia krwionośne powoli się otworzą, a co za tym idzie ciśnienie tętnicze powróci do prawidłowego stanu.

Dolegliwości żołądkowe

Kolejnym sygnałem wysyłanym przez odwodniony organizm są problemy trawienne. Wrzody żołądka, nadkwasota, zaparcia, hemoroidy i inne dolegliwości pojawiają się, gdy układ pokarmowy nie otrzymuje odpowiedniej ilości wody. Stanowi ona bardzo ważny składnik każdego organu i narządu w układzie trawiennym. Jeśli więc masz kłopoty z żołądkiem, pij dużo wody – efekt prawdopodobnie zauważysz już po kilku dniach.

Bóle stawów i pleców

Odwodniony organizm „zabiera” potrzebne mu płyny m.in. ze stawów i dysków kręgosłupa. Pojawiają się bóle stawów, trzaski i zgrzyty. Z czasem brak wody może spowodować zapalenie stawów lub zwyrodnienie stawów. Dzieje się tak dlatego, ponieważ chrząstka stawowa zbudowana jest z wody aż w 80%. Gdy jej zabraknie, staw przestaje prawidłowo pracować.

Podobnie w przypadku płynu zawartego w dyskach kręgosłupa. Gdy jest go zbyt mało, pojawiają się bóle pleców. Może też dojść do tzw. wypadnięcia dysku. Uzupełnienie niedoboru płynu w organizmie potrafi „zdziałać cuda”. Nie warto z tym jednak zwlekać – szkody wywołane niedostatecznym nawodnieniem mogą być już nieodwracalne. Czym wcześniej wyrobimy w sobie nawyk picia wody, tym lepsze będzie nasze zdrowie i samopoczucie.