Jeśli pojawia się po tłustych i obfitych posiłkach, najczęściej oznacza po prostu przeciążenie tego ważnego organu. Podobnie przy spożyciu nadmiernej ilości alkoholu. Jeśli jednak wątroba boli regularnie, ból jest bardzo silny i towarzyszą mu objawy takie jak stan podgorączkowy, utrata apetytu czy ogólne osłabienie, należy udać się do lekarza. Ból wątroby może oznacza wiele poważnych dolegliwości – nie wolno go lekceważyć!
Usytuowana z prawej strony tułowia, pod żebrami, wątroba pełni ważną funkcję w kilku różnych procesach organizmu. Produkuje żółć, niezbędną w prawidłowym trawieniu. Wytwarza białka odpornościowe oraz heparynę, która reguluje krzepliwość krwi. Wątroba odtruwa organizm – neutralizuje szkodliwe produkty, które trafiają do naszego organizmu wraz z jedzeniem. Przetwarza tłuszcze, węglowodany, białka, witaminy i składniki mineralne. Magazynuje żelazo, glikogen, a także witaminy D, A i B12. Dolegliwości ze strony wątroby nie wolno lekceważyć. Może bowiem oznaczać poważne problemy zdrowotne.
Jak boli wątroba
W rzeczywistości wątroba nie boli – nie ma unerwienia czuciowego. Boli natomiast błona surowicza – rozciągnięta i podrażniona przez wątrobę. Ból z prawej strony pod żebrami może też sygnalizować problemy z prawidłową pracą dróg żółciowych. Jeśli pojawia się po spożyciu obfitych, tłustych posiłków lub dużej ilości alkoholu, jest naturalną reakcją organizmu – wątroba, zmuszona do intensywnej pracy, obrzmiewa od nadmiaru przerabianej krwi. Ból spowodowany rozpychaniem torebki wątrobowej jest ostry, nasila się przy schylaniu. Dolegliwościom tym często towarzyszą wzdęcia, uczucie pełności, mdłości, a nawet biegunka.
Jak ulżyć wątrobie w takiej sytuacji? Przede wszystkim należy przestać jeść (lub pić alkohol!), odejść od stołu, wygodnie się położyć lub usiąść na fotelu i rozluźnić ubranie, np. pasek od spodni. Pomogą też ziołowe napary, np. rumianek lub mięta.
Kiedy do lekarza
Jeśli bóle wątroby są częste, a towarzyszą im inne niepokojące objawy, należy udać się do lekarza. Wśród takich objawów można wymienić m.in. ogólne osłabienie organizmu, utratę apetytu, stan podgorączkowy, zażółcenie skóry i białek oczu, a także pojawiające się czerwone plamki na tułowiu. Taki stan może wskazywać na poważne choroby, takie jak wirusowe zapalenie wątroby, torbiele, marskość wątroby czy zakrzepica żył wątrobowych.
Silny ból w okolicach wątroby może też wskazywać na zapalenie dróg żółciowych. W tym wypadku dolegliwościom towarzyszą m.in. świąd skóry, żółtaczka i pomniejszenie masy ciała. Bardzo silny, ostry ból bywa też spowodowany kolką żółciową – towarzyszą mu nudności, wzdęcia i wymioty. Wskazana jest jak najszybsza wizyta u lekarza.
Jak dbać o wątrobę
Zdrowa wątroba wymaga przede wszystkim zdrowej diety. Ograniczenie spożywania tłuszczów zwierzęcych, ostrych przypraw, czosnku i produktów sprzyjających wzdęciom pomoże wątrobie sprawnie pracować. Zamiast nich do jadłospisu warto wprowadzić więcej warzyw i owoców oraz ziołowych przypraw. Spożywanie małych posiłków w niewielkich odstępach czasu pomoże wątrobie nadążyć z produkcją żółci. Taka dieta wpłynie pozytywnie na cały organizm i pozwoli zrzucić zbędne kilogramy.