Aby prześwietlenie dało wiarygodny obraz stanu zdrowia pacjenta, koniecznie trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad. Przygotowanie wymagane jest jednak tylko w przypadku badania RTG jamy brzusznej, kręgosłupa lędźwiowego oraz lędźwiowo-krzyżowego. Niezależnie od rodzaju badania, kobiety w wieku rozrodczym muszą wykluczyć ciążę – promienie rentgenowskie bowiem mogą być groźne dla rozwijającego się płodu.
Badanie radiologiczne jest nieinwazyjnym prześwietleniem, które pozwala uzyskać dokładny obraz określonego narządu. Wykorzystuje się w nim różnice w absorpcji promieniowania rentgenowskiego przez różne tkanki ciała. Dzięki badaniu RTG możliwe jest wykrycie poważnych nieprawidłowości, takich jak choroba reumatoidalna, zapalenie płuc, gruźlica, zmiany nowotworowe, złamania kości, osteoporoza czy skrzywienia kręgosłupa.
Jak przebiega badanie RTG
Prześwietlenie odbywa się w specjalnym pomieszczeniu, w którym znajduje się aparatura rentgenowska. Pacjent proszony jest o odsłonięcie fragmentu ciała, który ma być poddany badaniu, i przybranie odpowiedniej pozycji. Technik w sąsiadujący pomieszczenie obsługuje aparaturę. Całe badanie trwa krótko, jest bezbolesne i nie powoduje żadnych dolegliwości.
Ważnym przeciwwskazaniem do wykonania RTG jest ciąża. Nie wykonuje się go w żadnym trymestrze ciąży – promieniowanie może bowiem spowodować poronienie lub wpłynąć niekorzystnie na rozwijający się płód. Kobietom w wieku rozrodczym zaleca się więc wykonanie badania w pierwszych dwóch tygodniach cyklu owulacyjnego. Jeśli istnieje choć najmniejsze podejrzenie, że pacjentka może być w ciąży, należy przesunąć termin badania aż do czasu, gdy zyska pewność, iż nie doszło do zapłodnienia.
Przygotowanie do badania RTG
O ile w przypadku prześwietlenia ręki, nogi czy czaszki nie wymagane jest żadne wcześniejsze przygotowanie, o tyle w przypadku RTG jamy brzusznej i kręgosłupa lędźwiowego lub lędźwiowo-krzyżowego – już tak. Ma to związek z gazami i masami kałowymi, które mogą zalegać w jelitach – utrudniają one bowiem prawidłową ocenę stanu zdrowia pacjenta.
W przypadku badania kręgosłupa dobrze jest przez trzy poprzedzające doby wypijać nie mniej niż 3 litry płynów. Bardzo ważna jest dieta poprzedzająca dzień badania – powinna być lekkostrawna, bez potraw wzdymających, bogatych w błonnik, ciężkostrawnych, mlecznych, a także napojów gazowanych. Ostatni posiłek spożywamy najpóźniej o 18.00. Dzień przed badaniem należy przyjąć środek przeczyszczający, np. Xennę, Regulax czy Forlax, a także Espumisan.
W dniu badania
Na prześwietlenie należy zgłosić się na czczo. Tego dnia powstrzymujemy się od palenia papierosów i żucia gumy. Warto też zadbać o poranne wypróżnienie. Nie można też zapomnieć o dokumentach niezbędnych do przyjęcia – skierowaniu od lekarza, poprzednich wynikach badań (jeśli były), dowodzie osobistym, a w przypadku osób niepełnoletnich – książeczce zdrowia. W zależności od placówki, wyniki można odebrać nawet tego samego dnia lub po kilku dniach. Gdy już będą gotowe, należy zgłosić się z nimi do lekarza prowadzącego.