Strona główna Choroby Badanie dna oka – jak przebiega i kiedy się je wykonuje

Badanie dna oka – jak przebiega i kiedy się je wykonuje

2534
0

Istnieją trzy metody badania dna oka. Każda z nich jest skuteczna – pozwala na wczesne wykrycie groźnych chorób. Badanie to jest bardzo ważne w diagnostyce nie tylko schorzeń oczu, ale też chorób ogólnoustrojowych, takich jak cukrzyca czy miażdżyca.

Badanie dna oka, czyli oftalmoskopia, to jedno z podstawowych badań okulistycznych. Pozwala nie tylko wykryć niepokojące zmiany świadczące o rozwoju chorób oczu, ale też umożliwia ocenę ogólnej kondycji organizmu. Samo badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne.

Trzy metody badania dna oka

Przed przystąpieniem do badania, okulista wpuszcza do oczu pacjenta krople z atropiną. Źrenica ulega rozszerzeniu, dzięki czemu dno oka staje się dobrze widoczne. Atropiny nie stosuje się w przypadku osób chorych na jaskrę. Po kwadransie pacjent jest już gotowy do badania. Lekarz ma do wyboru 4 sposoby:

  1. Oftalmoskopia bezpośrednia – okulista wykorzystuje wziernik oczny. Przyrząd trzyma przed własnym okiem, stopniowo zbliżając się do oka pacjenta. Wpuszczając do oka strumień światła, lekarz dokładnie ogląda dno oka badanej osoby.
  2. Oftalmoskopia pośrednia – wykorzystuje się w niej soczewkę skupiającą o dużej sile. Trzymając ją w pewnej odległości, lekarz obserwuje do oka – obraz jest powiększony i odwrócony.
  3. Trójlustro Goldmanna – po wcześniejszym znieczuleniu rogówki, okulista nakłada na nią trójlustro. Trzy lustra otaczające soczewkę skupiającą ułatwiają wykonanie badania.
  4. Funduskamer Non-Mydriatic – to najnowsza metoda, wykorzystywana przede wszystkim w badaniach przesiewowych. Za pomocą urządzenia lekarz wykonuje kolorowe zdjęcie dna oka w bardzo wysokiej rozdzielczości. Badanie może być wykonane bez rozszerzania źrenic.

Wskazania do badania dna oka

Każdy powinien wykonać badanie dna oka. Przeprowadza się je w przypadku noworodków urodzonych przedwcześnie. Osobom przed 40. rokiem życia zaleca się wykonanie badania kontrolnie co 3 lata, między 40. a 50. rokiem życia – co 2 lata, natomiast po 50-stce – co rok. Wskazaniem do oftalmoskopii jest także występowanie chorób ogólnoustrojowych, szczególnie związanych z nieprawidłowościami w obrębie układu naczyniowego i układu nerwowego. Powinni ją wykonać pacjenci cierpiący na cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, a także osoby po urazach czaszki, udarze mózgu czy w podejrzeniu guza wewnątrzgałkowego.

Z drugiej strony badanie dna oka pozwala zdiagnozować wyżej wymienione choroby. Wykrycie tych schorzeń we wczesnym etapie pozwala zapobiec rozwojowi ich trudnych do leczenia postaci.

Kiedy do lekarza

Występowanie jakichkolwiek anomalii w zakresie widzenia powinno nas skłonić do wizyty u okulisty celem wykonania badania dna oka. Krzywienie się linii, uczucie braku widzenia z jednej strony, widzenie czarnych punktów czy przedmiotów w różnych wielkościach może być sygnałem o rozwijających się chorobach oczu. Nie warto więc zwlekać z badaniem – czym wcześniej zostanie przeprowadzone, tym skuteczniejsze okaże się leczenie.