Strona główna Choroby Atak wszy – jak pozbyć się wstydliwego problemu

Atak wszy – jak pozbyć się wstydliwego problemu

1262
0

Dziecko drapie się, a na skórze jego głowy pojawiły się zaczerwienione zgrubienia i coś przypominającego łupież? To mogą być wszy. Atakują one dzieci i dorosłych, bez względu na ich status materialny i społeczny. Uporczywego problemu pozbędziemy się dzięki dostępnym w aptekach preparatom. Koniecznie też wypierzmy wszystkie tekstylia w mieszkaniu i poinformujmy szkołę lub przedszkole o zaistniałym problemie.

Wszawica to choroba zakaźna, która atakuje zazwyczaj dzieci w wieku od 3 do 12 lat. Maleńkie pasożyty (2-3 mm) o beżowo-brązowym kolorze przemieszczają się bardzo szybko, dlatego bez szczegółowego badania skóry głowy trudno je zauważyć. Żywią się krwią, a na skórze głowy u nasady włosa składają białożółte jaja o średnicy około 1 mm. Uważana za chorobę brudu i biedy, wszawica nie ma żadnego związku ze statusem materialnym dziecka – pojawia się nawet w prywatnych, renomowanych szkołach i przedszkolach.

Objawy wszawicy

Inwazję wszy można podejrzewać, jeśli dziecko intensywnie się drapie, a na skórze głowy pojawiają się zaczerwienione zgrubienia. Jaja wszy mogą nieco przypominać łupież. Dokładne badanie skóry głowy i włosów pozwoli szybko stwierdzić lub wykluczyć wszawicę. Wystarczy palcami wykonać przedziałki we włosach co 1-2 cm. Największe siedliska wszy zawsze są za uszami i z tyłu głowy.

Jak pozbyć się wszy

Nieproszonych lokatorów należy pozbyć się jak najszybciej. Wszawica szybko się rozprzestrzenia, leczenie powinno więc obejmować całą rodzinę, nawet jeśli pozostali jej członkowie nie wykazują charakterystycznych objawów. Jednym z domowych sposobów na pozbycie się wszy jest płukanie skóry głowy roztworem octowym. Do 500 ml wody należy wlać łyżeczkę octu i takim płynem umyć głowę, a następnie gęstym grzebieniem wyczesać włosy, by usunąć jaja pasożytów. Sposób ten nie jest jednak polecany małym dzieciom – podrażniona od drapania skóra głowy w kontakcie z octem może wywołać pieczenie, a nawet ból.

W aptekach bez recepty można kupić specjalne preparaty dostosowane do wieku zarażonej osoby. Należy jednak zwrócić uwagę na ich działanie, nie wszystkie bowiem usuwają zarówno dorosłe osobniki, jak i zalegające na włosach gnidy. Po kuracji włosy należy dokładnie wyczesać specjalnym gęstym grzebieniem, aby pozbyć się pozostałych jaj. Czynność powtarzamy po 7 dniach – pozwoli to usunąć osobniki wyklute z jaj, które mogły przetrwać leczenie np. na ręczniku czy w pościeli.

Wielkie pranie

Leczenie wszawicy nie wymaga wynajmowania specjalistycznych ekip do dezynfekcji mieszkania, konieczne jest jednak wypranie wszystkich tekstyliów, które mogły mieć kontakt z zarażonym lub jego bliskimi. Wszystkie ręczniki, pościel, koce itp. powinny wylądować w pralce. W połączeniu z powtórzeniem kuracji, takie działanie powinno usunąć wszy z głów i z mieszkania.

Zapobieganie wszawicy

Czym szybciej rozpoznamy wszawicę, tym łatwiej ją wyleczyć. Dlatego sprawdzajmy główki dzieci regularnie co 2 tygodnie. Obowiązkowo po wycieczkach, przyjęciach itp. Gdy już odkryjemy wszy u swojej pociechy, koniecznie poinformujmy o tym szkołę lub przedszkole. Niestety, wielu rodziców tego nie robi, ponieważ wstydzą się przyznać do problemu kojarzącego się ze społecznymi nizinami. To błąd, który może kosztować dziecko koniecznością kolejnego leczenia. Poinformowana placówka będzie mogła powziąć środki w celu usunięcia problemu. Pozwoli to uniknąć rozprzestrzenienia się choroby i kolejnych zarażeń.