Wcześnie rozpoznana i właściwie leczona astma oskrzelowa daje dzieciom szansę na normalne funkcjonowanie w domu i w gronie rówieśników. Warto jak najszybciej zareagować na niepokojące objawy i wykonać badania. W rzeczywistości jest to bardzo częsta choroba, z którą można normalnie żyć.
Wielu rodziców blednie na wieść o podejrzeniu astmy oskrzelowej u ich dziecka. Choroba ta kojarzy nam się z poszkodowanymi przez życie maluchami, które wszędzie chodzą z zestawem do podawania leków wziewnych, miewają ataki duszności w nieoczekiwanych momentach i nie mogą biegać na WF-ie. Współczesna medycyna pozwala jednak na skuteczne leczenie astmy u dzieci. Z chorobą tą można normalnie żyć, a nawet wejść w dorosłość bez leków.
Czym jest astma
Astma oskrzelowa to przewlekła choroba zapalna dróg oddechowych. Oskrzela, czyli małe rurki przewodzące powietrze z i do płuc, reagują w niej nadmiernie na wszelkie drażniące czynniki. Następuje wtedy skurcz mięśni otaczających ścianę dróg oddechowych oraz obrzęk błony śluzowej, która wyścieła oskrzela od wewnątrz. W czasie napadu suchego kaszlu dziecku trudno jest oddychać, pojawiają się duszności – zwykle w nocy lub nad ranem.
Jak rozpoznać astmę
Objawy astmy nie są oczywiste. Dziecięcy organizm może w podobny sposób reagować w czasie infekcji wirusowej czy zapalenia oskrzeli. Astmę dziecięcą można podejrzewać, jeśli maluch cierpi na nawracające infekcje dróg oddechowych, trwające ponad 10 dni i nie mijające po antybiotykoterapii. Charakterystyczne dla astmy oskrzelowej są długotrwałe napady suchego kaszlu – najczęściej pojawiają się w nocy. Oddech może być wtedy świszczący i płytki, a w klatce piersiowej pojawić się uczucie ucisku, gniecenia i łaskotania. Badania należy też koniecznie wykonać, jeśli u dziecka występuje skłonność przeradzania się zwykłego kaszlu w zapalenie oskrzeli.
Skąd się bierze astma
Przyczyny astmy dziecięcej nie zawsze są oczywiste. Pod pewnymi względami choroba ta jest dziedziczna – dzieci astmatyków są bardziej narażone na rozwój choroby niż dzieci osób zdrowych. Czynnikiem sprzyjającym są też częste wirusowe infekcje dróg oddechowych oraz uczulenie na alergeny takie jak sierść zwierząt, pyłki czy roztocza kurzu domowego. Astma często rozwija się u dzieci, których matki w okresie ciąży paliły papierosy oraz tych, które na co dzień narażone są na dym papierosowy.
Z badań przeprowadzonych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wynika, iż na astmę oskrzelową cierpi ponad 300 mln. ludzi. Większość z nich to dzieci. Astma jest dziś chorobą bardziej powszechną niż kiedyś, przede wszystkim ze względu na zanieczyszczenie środowiska. Wpływ mają także bardziej sterylne warunki, w których wychowuje się dzieci, przez co bardziej narażone są one na pojawienie się alergii.
Jak leczy się astmę u dzieci
Leczenie astmy należy rozpocząć jak najwcześniej. Podaje się dwa rodzaje leków – stosowane stale i stosowane doraźnie w razie napadu kaszlu. Leki rozszerzające oskrzela to beta2-mimetyki. Glikokortykosteroidy natomiast zmniejszają stan zapalny nabłonka oskrzeli. Podaje się także leki przeciwleukotrienowe. Oczywiście leczenie powinno zawsze przebiegać pod nadzorem lekarza. Odpowiednio dopasowane i regularne, pozwala dzieciom na normalne funkcjonowanie. Wiele dzieci z astmy wyrasta. Nawet jeśli pozostaje ona w wieku dorosłym, jej przebieg jest o wiele łagodniejszy i nie utrudnia życia.