Strona główna Choroby Anhedonia – czym jest i jak ją wyleczyć

Anhedonia – czym jest i jak ją wyleczyć

2180
0

Stan, w którym nic nas nie cieszy, jest najprawdopodobniej objawem depresji lub innej choroby psychicznej. Nazywany fachowo anhedonią, dotyka coraz więcej ludzi młodych – przede wszystkim tych zapracowanych i zestresowanych. Leczenie anhedonii nie jest łatwe – w parze z podawaniem środków farmakologicznych powinna iść psychoterapia.

Tajemniczo brzmiąca anhedonia jest stanem, który każdego dnia towarzyszy niejednemu współczesnemu człowiekowi. Termin ten w 1896 roku wprowadził francuski psycholog i filozof Théodore-Armand Ribot. Wywodzi się z języka greckiego i oznacza brak odczuwania przyjemności z elementarnych przejawów życia. Anhedonia zwykle wskazuje na depresję lub inne zaburzenia psychiczne.

Anhedonia – plaga XXI wieku

Każdego roku rośnie liczba osób, które nie potrafią odczuwać tzw. małych radości. Przyczynia się do tego przewlekłe zmęczenie, stres, nadmiar obowiązków i zmartwień. Anhedonia dotyka często osoby, które na pierwszy rzut oka wydają się być ludźmi sukcesu – osiągające coraz to nowe cele, wspinające się po szczeblach kariery, zdobywające kierownicze stanowiska. Za codzienną gonitwą i pracą do późnych godzin wieczornych kryje się jednak brak życiowego celu, przyjemności z życia i małych radości.

Anhedonia jest jednym z objawów depresji. Obecnie chorobę tę najczęściej diagnozuje się u osób w wieku 20-40 lat. Statystyki są zatrważające – według badań, w jakimś okresie swojego życia na depresję zachoruje co dziesiąty mężczyzna i co piąta kobieta. Obok nowotworów i chorób krążenia, depresja uznawana jest za trzecie największe zagrożenie zdrowotne współczesnego świata.

Jak rozpoznać anhedonię

Towarzysząca depresji i innym chorobom psychicznym anhedonia objawia się niezdolnością do odczuwania przyjemności nie tylko w codziennych momentach życia, ale też w sferze zmysłowej, intelektualnej, emocjonalnej, duchowej, a nawet fizycznej i seksualnej. Towarzyszą jej zobojętnienie i brak motywacji. Osoba cierpiąca na depresję może mieć trudność z odczuwaniem zarówno pozytywnych, jak i negatywnych emocji.

W ocenie nasilenia anhedonii wykorzystuje się Skalę Odczuwania Przyjemności SHAPS (Snaith-Hamilton Pleasure Scale). Narzędzie to wykorzystywane jest przez psychiatrów i psychoterapeutów – pozwala rozpoznać stan pacjenta i zastosować odpowiednie leczenie. Obok braku odczuwania przyjemności, anhedonia objawia się też społeczną izolacją. Chora osoba nie tylko unika ludzi, ale też zaczyna mieć realny problem z funkcjonowaniem w społeczeństwie.

Leczenie anhedonii

Brak odczuwania przyjemności może mieć dwojakie źródło: z jednej strony może stanowić objaw depresji lub innych zaburzeń psychicznych, takich jak schizofrenia czy uzależnienia. Z drugiej natomiast może być efektem ubocznym stosowania niektórych leków antydepresyjnych. Leczenie anhedonii jest trudne i czasochłonne. Przede wszystkim konieczne jest rozpoznanie źródła problemu. Najważniejsza w leczeniu powinna być psychoterapia. Przede wszystkim jednak stosuje się środki farmakologiczne, dzięki którym chora osoba może powrócić do normalnego funkcjonowania.